Bez kategorii

„Postrzeganie Internetu i bariery związane z korzystaniem”

Postrzeganie Internetu i bariery związane z korzystaniem

• Kluczowymi barierami w rozpoczynaniu korzystania z Internetu są czynniki psychologiczne. Osoby w wieku 50+ są przekonane, że Internet jest to domena „ludzi młodych”, że jest to medium trudne w obsłudze wymagające zaawansowanych kompetencji, a w dodatku komputer łatwo jest zepsuć.

• W przezwyciężaniu barier pomaga konkretna potrzeba skorzystania oraz nabycie ogólnych kompetencji, które pozwalają w stopniu podstawowym korzystać z Internetu.

• Kluczową rolę w przezwyciężaniu barier odgrywają osoby trzecie, które pełnią rolę nauczycieli i przewodników po świecie Internetu i służą pomocą w sytuacjach kryzysowych.

• Wraz ze stażem korzystania z Internetu rośnie satysfakcja z nabywania nowych kompetencji, co powoduje stopniowe oswojenie tego medium. Po dłuższym korzystaniu Internet staje się technologią wręcz nieodzowną w życiu codziennym.

Sposoby korzystania i najczęściej używane aplikacje

• Dla osób w wieku 50+ najbardziej przydatnym narzędziem jest wyszukiwarka, portale informacyjne i poczta elektroniczna. W dalszej kolejności informacje i zasoby ułatwiające codzienne funkcjonowanie (rozkłady jazdy, druki urzędowe) oraz komunikatory głosowe połączone z wizją

. • Nieliczni użytkownicy regularnie korzystają z portali społecznościowych, w ograniczonym stopniu korzystają też z bankowości elektronicznej i zakupów on-line.

• Internet jest obecny również w życiu nieużytkowników, którzy korzystają z tego medium w sposób zapośredniczony, za pomocą członków rodziny, którzy zdobywają dla nich informacje.

Wpływ Internetu na zmiany w życiu codziennym

• Internet w znaczący sposób zmienił życie użytkowników. Ma wpływ na niemal każdą sferę aktywności: od pracy zawodowej do sposobów spędzania wolnego czasu, uczestniczenia w kulturze oraz dbania o zdrowie.

• Dla zaawansowanych użytkowników Internet stał się nieodzownym elementem życia codziennego: wiele osób nie jest w stanie obecnie wyobrazić sobie życia bez Internetu.

• Osoby w wieku 50+ dzięki Internetowi są w stanie dotrzeć do większej ilości informacji, łatwiej im jest kontaktować się z bliskimi, czy też załatwiać sprawy codzienne.

Kluczowe potrzeby zaspakajane przez Internet

• Internet stanowi dla osób 50+ „okno na świat” dające możliwość zdobycia informacji, poszerzenia wiedzy, kontaktu ze innymi osobami, bycia na bieżąco i przełamania poczucia osamotnienia.

• Dla osób między 50 a 65 rokiem życia lub aktywnych zawodowo w największym stopniu Internet odpowiada na potrzeby związane wykonywaniem pracy, zdobywaniem informacji oraz ułatwieniem w życiu codziennym.

• W przypadku osób powyżej 65 roku życia najważniejsze jest przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia i wykluczenia społecznego. Bycie na bieżąco oraz kontakt ze znajomymi, rodziną, a także młodszym pokoleniem daje im poczucie bycia pełnoprawnym członkiem społeczeństwa.

Nieużytkownicy Internetu nie mają bezpośredniej motywacji korzystania do Internetu, ponieważ są przyzwyczajeni do realizowania swych potrzeb w tradycyjny sposób. Jednak razie konieczności korzystają też z Internetu w sposób zapośredniczony: prosząc o pomoc domowników lub sąsiadów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s