Bez kategorii

Choroba Alzheimera

Zespół Alzheimera

Choroba Alzheimera pogarsza działanie pamięci, wpływa negatywnie na rozumowanie i zachowanie. Najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia. Chorzy stopniowo tracą pamięć, nie potrafią zapamiętywać najprostszych informacji, odnaleźć drogi do domu, przypomnieć sobie imion swoich bliskich czy nazw przedmiotów codziennego użytku. Mają także problemy z wykonywaniem codziennych czynności – przygotowaniem posiłku czy wybraniem numeru telefonu. Osoba dotknięta chorobą Alzheimera nie potrafi połączyć przedmiotu z jego miejscem, może np. włożyć pilota od telewizora do pralki a szczoteczkę do zębów zabrać ze sobą na zakupy.

Przyczyny choroby nie są dokładnie znane. Schorzenie polega na stopniowym zanikaniu tkanki nerwowej. Choroba dotyka wielu części mózgu. Początkowo pogarsza się krążenie impulsów elektrycznych między komórkami nerwowymi oraz działanie neuroprzekaźników. W wyniku tego komórki nerwowe nie mogą komunikować się ze sobą i spełniać swoich funkcji. Największe zniszczenia obserwuje się w obszarze hipokampa – miejsca w mózgu, które odpowiedzialne jest za działanie pamięci operacyjnej. Obserwuje się także kurczenie się kory mózgowej, dzięki której potrafimy myśleć, przechowywać wspomnienia i dokonywać planów na przyszłość.

Obecnie nie są znane metody leczenia choroby Alzheimera. Coraz więcej badań wskazuje, że odpowiedni tryb życia może zmniejszyć ryzyko zachorowania w przyszłości. Wykazano, że osoby zachowujące aktywność poznawczą przez całe życie rzadziej chorują na chorobę Alzheimera niż osoby poddające się rutynie. Przypuszczalnie dzieje się tak dlatego, że w wyniku wysiłku intelektualnego wytwarza się w mózgu tzw.rezerwa poznawcza będąca barierą ochronną dla choroby. Dlatego zalecane jest pobudzanie mózgu do działania np. poprzez uczenie się, rozwiązywanie łamigłówek czy wykonywanie zadań wymagających wysiłku szarych komórek.

http://www.szarakomorka.pl/cms/baza-wiedzy/awarie/zespol-alzheimera

http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Alzheimera

Rozwój choroby Alzheimera

W 15-20 proc. przypadków choroba występuje rodzinnie. Za jej rozwój odpowiedzialne są co najmniej cztery różne geny, zlokalizowane na czterech chromosomach (1, 14, 19 i 24) jądra komórkowego. Nie bez winy jest też chromosom 21, zawiadujący produkcją białka, z którego powstaje później szkodliwy beta-amyloid (dlatego dzieci z zespołem Downa, mające dodatkowy chromosom 21, szczególnie często zapadają po pewnym czasie na chorobę Alzheimera).

W rozwoju choroby najprawdopodobniej mają też udział czynniki środowiskowe. Oddziaływanie metali (aluminium) na organizm i niski poziom hormonów (np. niedoczynność tarczycy z niedoboru jodu) mogą być elementami wyzwalającymi proces chorobowy.
Podczas sekcji w mózgach chorych lekarze znajdują tzw. blaszki starcze, złożone z komórek nerwowych oraz komórek podłoża (astrocyty, komórki glejowe) i spojone amyloidem. Innym odkryciem są kłębki zbudowane z tzw. białka tau. Czy znalezione patologiczne białka są przyczyną choroby, czy też powstają przy okazji zaburzeń stanowiących rzeczywistą przyczynę – na to pytanie odpowiedzi nie znamy.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/choroba-alzheimera-przyczyny-objawy-leczenie_33610.html

http://facet.interia.pl/aktywnosc/zdrowie/news-choroba-alzheimera-przyjaciolka-demencji,nId,451508

Choroba Alzheimera epidemią XXI wieku

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. To jeden z nielicznych momentów, gdy w Polsce mówi się głośniej o tej chorobie, a także o innych dysfunkcjach neurologicznych z grupy otępień.

http://www.pomagam.info/alzheimer/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s